اولین بار با 50% تخفیف از ما خرید کن!! کد تخفیف: smahdi313

اصول برنامه ریزی صحیح چیست؟

اصول برنامه ریزی
آنچه در این مقاله می خوانید:

سلام،

برنامه ریزی بدون رعایت اصول خاص، یقینا به نتیجه نخواهد رسید. شما باید اصولی که در برنامه ریزی، کمک یار پیشرفت و از بین برنده موانع است را رعایت کنید. البته فراموش نکنید که رعایت اصول برنامه ریزی باید همراه رعایت مراحل برنامه ریزی باشد.

اصل اول: واقعی و عملی بودن

اصل اول برنامه ریزی: واقعی و عملی بودن

برنامه ای لذت بخش است و انگیزه ده است که بتوانیم آن را به طور کامل عملی کرده و به هدف نهایی برسیم. برنامه ریزی سنگین در ابتدای کار فرد را زمین گیر می کند و دیگر انگیزه ای نسبت به برنامه نخواهد داشت.

پس جوری برنامه ریزی کنید، که بتوانید به آن پایبند باشید و فراتر از توانتان نباشد. برای مثال، در ابتدای کار برنامه ریزی برای ۱۰ ساعت مطالعه روزانه نکنید.

اصل دوم: کوتاه مدت بودن

اصل دوم برنامه ریزی: کوتاه مدت بودن

یک برنامه بلند مدت، اگر در همان ابتدا یا در نیمه های راه با مشکلات اجرایی مواجه شود، دیگر قابل ترمیم نخواهد بود. برنامه های کوتاه مدت، عموما انگیزه بیشتری در شما ایجاد می کنند، زیرا اهداف برنامه های کوتاه مدت، جزئی تر ند و لذا عملی تر به نظر می رسند و انگیزه شما را برای رسیدن به اهدافتان افزایش می دهد چرا که سریعتر نتیجه آن را می بینید و لذت آن را درک می کنید.

ضمن اینکه برنامه های کوتاه مدت قابلیت انعطاف پذیری بیشتری دارند و به راحتی قابل تغییر و جایگزینی با با برنامه های کوتاه مدت دیگر هستند.

قابل توجه است که مخصوصا در ابتدای راه، با برنامه ریزی های کوتاه مدت، تجربه هایی را به دست می آورید و در برنامه ریزی های آینده کارسازتان خواهد بود.

اصل سوم: شناور های برنامه

اصل سوم برنامه ریزی: شناور های برنامه

شناور های برنامه، عبارتند از زمان هایی که برای جبران عقب ماندگی های در برنامه، در نظر گرفته می شود. برای مثال سعی کنید برنامه درسی خود را در ۶ روز تنظیم کنید و یک نیم روز برای جبران عقب ماندگی ها و نیم روز دیگر را مرور نهایی و جمع بندی بگذارید.

هرگاه در طول اجرای برنامه ۶ روزه، مبحثی یا مطلبی باقی ماند که از ساعت در نظر گرفته شده تجاوز کرد، برنامه خود را ادامه دهید و با تمام کردن مبحث خراب نکنید بلکه عنوان مطلب را در برگه ای نوشته و مطالعه آن را در ساعتی که برای جبران در نظر گرفته شده، یا همان شناور، انجام دهید.

اصل چهارم: تعادل

اصل چهارم برنامه ریزی: تعادل

در برنامه ریزی تعادل را رعایت کنید یعنی متناسب با زمان، برای دروس مختلف برنامه ریزی کنید.

امیدوارم که این پست برای شما مفید واقع شده باشد. در انتهای همین پست منتظر نظرات شما هستم.

موفق و پیروز باشید.

لینک کوتاه

smahdi.info/25318

ابوطالب خانی
ابوطالب خانی

شیعه ویترین و نماد اهل بیت (علیهم السلام) است، پس سعی کنیم نماد خوبی برای امام زمانمان باشیم.

درباره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین مقالات