اولین بار با 50% تخفیف از ما خرید کن!! کد تخفیف: smahdi313

چطور برنامه ریزی کنیم؟ – مراحل برنامه ریزی صحیح

مراحل برنامه ریزی صحیح
آنچه در این مقاله می خوانید:

سلام،

هر کاری باید با روش و مراحل و خصوصیات مناسب و مختص به خود، انجام شود. هر کاری اگر در مسیر و راه و روش مناسب انجام شد، دارای بازدهی مناسب خواهد بود.

برنامه‌ریزی نیز از این قاعده مستثنا نیست و برای بازدهی بالا نیازمند انجام در مراحل و راه و روش خاص خود است که در اینجا به چند مرحله می‌پردازم:

مرحله اول: شروع حرکت

چطور برنامه ریزی کنیم؟ - مراحل برنامه ریزی صحیح

برای شروع یک حرکت اساسی تصمیم بگیرید و عزم خود را جزم کنید. تصمیم بگیرید که از زمان خود، حداکثر استفاده را بکنید. این فکر را از ذهن خود دور کنید که دیر شده است. هیچگاه برای شروع کردن دیر نیست.

مرحله دوم: ثبت فعالیت

چطور برنامه ریزی کنیم؟ - مراحل برنامه ریزی صحیح

مهم‌ترین اصل در برنامه‌ریزی، عادت کردن به ثبت کارهایی است که انجام داده‌اید یا قرار است انجام بدهید. هر کاری که در طول روز انجام می‌دهید مانند زمان بیدارشدن، خوابیدن، استراحت و… را در دفترچه‌ای کوچک (تقریباً در ابعاد ۹×۶.۵ که در جیب جا شود) ثبت کنید. نمونه:
۵ الی ۵:۳۰: نماز
۵:۳۰ الی ۶:۱۳: ورزش
۶:۱۳ الی ۶:۴۲: صبحانه و چای
۶:۴۲ الی ۷: مرور
درصورتی‌که این مرحله را انجام ندهید، هیچگاه نمی‌توانید برنامه‌ریزی مناسبی انجام دهید. این مرحله از اهمیت بسیار بسیار بسیار بالایی برخوردار است.

زمان‌های تفریح و استراحت خود را در دفترچه ثبت فعالیت هاشور بزنید، و زمان‌های تلف شده خود را با رنگ قرمز مشخص کنید تا با بزرگ‌نمایی آنها، هرچه زودتر از اتلاف زمان خود جلوگیری کنید.

و در آخر، نتیجه ثبت فعالیت خود را در جدول ثبت نتایج، ثبت کنید.

جدول ثبت نتایج:

چطور برنامه ریزی کنیم؟ - مراحل برنامه ریزی صحیح

توضیح جدول:

این جدول برای ثبت نتایج است. یعنی نتایج دفترچه ثبت فعالیت را، روز آخر هفته در جدول ثبت نتایج وارد می‌کنید. همان‌طور که می‌بینید ستون اول اختصاص به دروس دارد و نام دروس را نوشته و مقدار صفحه و زمان مطالعه، مباحثه و مرور را در هر روز می‌نویسید (می‌توانید هر ردیفی که مناسب برای شما هست را نیز اضافه کنید). در ستون جمع‌بندی هفتگی تفکیکی جمع صفحات و زمان دروس را در طول هفته به تفکیک مطالعه، مباحثه و مرور می‌نویسید و در ستون جمع‌بندی هفتگی جمعی مجموعه صفحات و زمان مطالعه، مباحثه و مرور هر درس را در طول هفته می‌نویسید. در ردیف جمع‌بندی روزانه مجموعه صفحات و زمان مطالعه، مباحثه و مرور تمامی دروس را در ردیف مطالعه، مجموعه زمان خواب آن روز را در ردیف خواب و مجموعه زمان کلاس تمامی دروس آن روز را در ردیف کلاس می‌نویسید و جمع کل مطالعه (مطالعه و مباحثه و مرور)، خواب و کلاس تمام هفته را در ردیف آخر یعنی ردیفِ جمع‌بندی کل هفته، به ترتیب در ردیف‌های مطالعه، خواب و کلاس می‌نویسید. در خانه جمع کل فعالیت‌ها مقدار زمان تمام فعالیت‌های مفید (مطالعه، مباحثه، مرور و…) را بنویسید. فراموش نکنید که این جدول در جمع‌بندی انتهایی بسیار مؤثر است.

البته توجه داشته باشید که این جدول ویژه برناه مطالعاتی است و شما می توانید جدولی همانند این جدول مناسب با کار خود طراحی و استفاده کنید.

مرحله سوم: واحد برنامه‌ریزی یک هفته

چطور برنامه ریزی کنیم؟ - مراحل برنامه ریزی صحیح

ابتدا توجه داشته باشید که هر ساعت و هر روز در برنامه هفتگی دارای ارزش منحصربه‌فردی است. در این مرحله به نکات زیر توجه کنید:

هفته مطالعاتی شما از جمعه شروع می‌شود و به پنج‌شنبه ختم می‌گردد.

پنج‌شنبه عصر یا جمعه صبح، زمان جمع‌بندی فعالیت‌های هفته قبل و شرع برنامه‌ریزی برای هفته پیش رو می‌باشد.

پنج‌شنبه عصر زمان استراحت، تفریح، انجام وظایف خانوادگی و البته اندکی مطالعه و برنامه‌ریزی برای هفته بعد است.

پس از مشخص‌کردن برنامه‌های ثابت و اجباری هفته باید بتوانید زمان‌های خالی هفته را با احتساب زمان خواب کافی مشخص کنید.

نکته قابل‌توجه اینجا است که ثبت فعالیت (مرحله قبل) در طول هفته از برنامه‌ریزی برای آینده بهتر است چرا که برنامه‌ریزی برای روزهای بعد بی‌فایده است اگر:

ندانیم در هفته چند ساعت می‌توانیم مطالعه کنیم.

از زمان‌های بیداری و خواب خود مطلع نباشیم.

به ثبت کارهای انجام شده در طول هفته عادت نکرده باشیم.

تمام این سه مورد و موارد دیگر از ثبت فعالیت استخراج می‌گردد.

مرحله چهارم: شروع برنامه‌ریزی روزانه

چطور برنامه ریزی کنیم؟ - مراحل برنامه ریزی صحیح

 در این مرحله توجه داشته باشید که قرار نیست شما برای تمام روزهای هفته برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشید. اشتباه بسیاری از افراد این است که مستقیم به‌صورت ساعت‌به‌ساعت برنامه‌ریزی می‌کنند و در نتیجه شکست می‌خورند.

بهتر است برنامه‌ریزی دقیق روزانه در ابتدای هر روز و برای همان روز انجام شود. کارهایی که باید در طول روز انجام دهید را در ابتدای روز ثبت کرده و اولویت‌گذاری کنید، و سپس بر اساس اولویت کارهای فعالیت خود را شروع کنید.

برنامه‌ریزی دقیق روزانه بر اساس لیست انجام کارها و ساعات خالی روز که قبلاً تعیین شده‌اند، تعیین می‌گردد.

مرحله پنجم: تنظیم واحد مطالعه

چطور برنامه ریزی کنیم؟ - مراحل برنامه ریزی صحیح

شما باید برای مطالعه خود زمان ثابتی را تعیین کنید مثلاً ۵۰ تا ۵۵ دقیقه مطالعه و ۵ تا ۱۰ دقیقه استراحت. البته این واحد برای افراد مختلف ممکن است متفاوت باشد یعنی مثلاً فرد می‌تواند به اقتضای طبع خودش واحد مطالعاتی خود را تا ۹۰ دقیقه و استراحت را تا ۱۵ دقیقه افزایش دهد.

این کار باعث می‌شود تا ذهن به این زمان عادت کند تا در این زمان خاص خستگی به خود راه ندهد که علت عادت آن در بحث ساعت زیستی بدن خواهد آمد.

توجه کنید که اگر می‌خواهید مطالعه بیشتری انجام دهید واحد را افزایش ندهید بلکه تعداد واحد را برای درس موردنظر افزایش دهید.

مرحله ششم: جمع‌بندی ماهانه و شروع ماه بعد

چطور برنامه ریزی کنیم؟ - مراحل برنامه ریزی صحیح

یکی از مزیت‌های اصلی برنامه‌ریزی با جداول زمانی (ثبت فعالیت)، امکان رجوع به فعالیت‌های انجام شده و تعیین نقاط خطا و اصلاح مشکلات احتمالی است.

ساعات تلف‌شدهٔ خود را که با رنگ دیگری مشخص کرده‌اید باید هر ماه کاهش یابد.

کلام آخر

ثبت فعالیت، ثبت فعالیت، ثبت فعالیت …

این مرحله را هیچگاه فراموش نکنید.

در آخر باید بگویم که شما تنها یک ماه برنامه‌ریزی صحیح انجام دهید و درصورتی‌که بازدهی بیشتری نداشتید رها کنید! فقط یک ماه! مطمئن هستم که ادامه می‌دهید.

البته فراموش نکنید که رعایت مراحل برنامه ریزی، بدون رعایت اصول برنامه ریزی، بازدهی بالایی نخواهد داشت.

امیدوارم این پست برای شما مفید واقع شده باشد.

موفق و پیروز باشید.

لینک کوتاه

smahdi.info/25320

ابوطالب خانی
ابوطالب خانی

شیعه ویترین و نماد اهل بیت (علیهم السلام) است، پس سعی کنیم نماد خوبی برای امام زمانمان باشیم.

درباره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین مقالات