اولین بار با 50% تخفیف از ما خرید کن!! کد تخفیف: smahdi313

اصول و نکات کلیدی تولید محتوا

اصول تولید محتوا
آنچه در این مقاله می خوانید:

سلام،

در این پست قصد دارم در موضوع روش تولید محتوای مذهبی و فرهنگی، مخصوصا در فضای مجازی صحبت کنم.

با پیشرفت تکنولوژی و ایجاد شدن بستر اینترنت، لازم است تا علوم دینی نیز به این عرصه ورود پیدا کند. اما با بررسی کلی محتوا های تولید شده در این فضا، متوجه شدم که بسیاری از این محتوا ها، با وجود فائده و ثمر، اما مؤثر نبوده و ترفند ها و قوانین تولید محتوا را رعایت نکرده اند!

به همین خاطر در این پست مواردی که بنده تجربه کرده ام و تأثیر آن را مشاهده نموده ام برای شما بیان می نمایم.

البته کاربرد بیشتر این محتوا برای کسانی است که دارای وبسایت و پایگاه اینترنتی هستند اما می تواند برای شمائی که دارای کانال و گروه و… در شبکه های اجتماعی دارید نیز مفید باشد.

قوانین کاربردی در تولید محتوا:

۱- با مخاطبتان همسفر باشید!

در طول نوشتن متن، پادکست، ویدیو و… مورد نظر سعی کنید همسفر با مخاطبتان باشید!

یعنی کاری کنید که کاربر خیال کند که متن با او صحبت می کند! این کار باعث می شود تا مخاطب شما خسته نشود و جلب محتوای تولید شده قرار گیرد.

برای اینکار می توانید ترفند های مختلفی بکار بگیرد. مثلا می توانید همانند همین پست، از ضمایر مخاطب استفاده کنید. برای مثال به دو جمله زیر دقت کنید:

برای افزایش ارتباط با کاربر باید از ضمایر مخاطب استفاده کرد. | برای ارتباط با مخاطب خود از ضمایر مخاطب استفاده کنید.

در جمله اول از ضمایر مخاطب استفاده نشده و ارتباط و جذب لازم را برای مخاطب شما ندارد، اما در جمله دوم از ضمایر مخاطب استفاده شده و ارتباط لازم را دارد و مخاطبتان را جذب می کند.

۲- محتوا از خودتان باشد.

کپی برداری از محتوای دیگران، جدای از حکم شرعی آن، حس مخاطب را نسبت به شما بد کرده و شما را فرد متقلبی دیده و بی ارزش قرار می دهد. از طرفی اگر مخاطب شما در بخش دیدگاه(که مهم ترین بخش ارتباط با خواننده است) سؤالی شما بپرسد، توانایی پاسخگویی نخواهید داشت! از طرفی نیز اگر دارای وبسایت هستید، گوگل متوجه کپی می شود و شما را پنالتی می کند.

۳- مستند حرف بزنید.

برای نقل قول ها و بخش هایی که دارای سند و مدرک است، مدرک آن را بیان کنید و سخن بی مدرک نیز بیان نکنید.

امیرالمؤمنین(علیه السلام) در این باره می فرماید:

لَا تُحَدِّثْ مِنْ غَیْرِ ثِقَهٍ فَتَکُونَ کَذَّابا.[۱]

از افراد غیرثقه و غیرمطمئن، نقل مطلب نکن کi دروغگو خواهى بود.

اینکار علاوه بر دروغ و گمراهی، باعث می شود تا مخاطب شما هرگز مابقی محتوای شما را استفاده نکند، آن را منتشر نکند، و از مجموعه شما دید بدی داشته باشد.

۴- تولید محتوا کنید نه نقل محتوا.

در بسیاری از سایت های دینی دیده ام که نویسنده روایتی نقل می کند، اما هیچگونه توضیحی درباره آن نمی دهند!

یعنی مثلا تمامی محتوای آن پست، مثلا ۲ خط است. این علاوه بر اینکه کار جدید نکرده اید، باعث می شود تا مخاطب شما از پست شما دور شود، چرا که محتوای شما در دیگر سایت های نیز موجود است و چیز جدیدی به داده های کاربرتان اضافه نکرده اید.

۵- از کلمات گُنده دوری کنید!

کلمات بزرگ و سنگین، باعث می شود تا مخاطب شما حس دوری و جدایی از شما را بدست آورد و به شما جذب نشود.

۶- با استایل و قالب فارسی سخن بگویید.

این اشتباه در اکثر ترجمه، روایات و آیات تکرار می شود! اکثر نویسندگان در ترجمه آیات و روایت، ترجمه متون قدیمی را قرار میدهند و کاربر با ترجمه قدیمی، ارتباط مناسبی برقرار نمی کند. به مثال زیر توجه کنید:

امام صادق علیه السلام فرمودند:

مَنْ تَعَلَّقَ قَلْبُهُ بِالدُّنْیَا تَعَلَّقَ مِنْهَا بِثَلَاثِ خِصَالٍ هَمٍّ لَا یَفْنَى وَ أَمَلٍ لَا یُدْرَکُ وَ رَجَاءٍ لَا یُنَالُ.[۲]

شنیدم امام صادق علیه السّلام میفرمود: هر که دل بدنیا بندد بسه چیز از آن گرفتار آید: اندوه بى‏پایان، آرزوى ناکام، امید نافرجام‏.

در حالی که ترجمه این روایت باید اینچنین بیان کنید: از امام صادق علیه السلام شنیدم که فرمودند: هر کس که به دنیا دل ببندد، به سه چیز گرفتار شود: اندوه طولانی، آرزوی نرسیدنی، امید بی پایان.

در این مثال ترجمه دوم عرفی تر و با زبان ساده تر است و روان تر است ارتباط بهتری را با مخاطب شما برقرار می کند و در ترجمه اول مخاطب حداقل یکبار دیگر باید ترجمه را مرور کند.

۷- عنوان های مختلف در خلال محتوایتان قرار دهید.

محتوای خود را تقسیم کنید و برای هر بخش عنوان قرار دهید تا اولا مخاطب آشنایی کلی با محتوا پیدا کند و بعد وارد محتوایتان شود و ثانیا مخاطبی که فرصت مطالعه تمام محتوای شما را ندارد به واسطه عنوان با محتوای شما آشنا شود و از جهتی نیز با بررسی های انجام شده به این نتیجه رسیدیم که اکثر کاربران تنها عناوین محتوایتان را مطالعه می کنند.

۸- از تصاویر و اینفوگرافی ها استفاده کنید.

تصویر می تواند قسمت بسیار بزرگی از انتقال مفهوم به ذهن مخاطب شما را بر عهده بگیرد. اینفوگرافی ها نیز تأثیر بسیار چشمگیری بر روی مخاطب شما دارد که البته متأسفانه استفاده زیادی نمی شود.

۹- به پاراگراف اول توجه کنید.

پاراگراف اول محتوای شما می تواند نقش بسیار بالایی در نگهداری مخاطبتان داشته باشد. شما می توانید در پاراگراف اول مخاطبتان را نگهدارید که تا انتهای محتوایتان را مطالعه کند.

۱۰- و هر ترفند دیگری که می توانید برای میخکوب کردن مخاطبتان استفاده کنید!

در این پست چندین اصل تولید محتوای ناب رو برای شما بیان کردم. با رعایت این اصول، علاوه بر رتبه گرفتن وبسایت و یا کانال شما، می تواند به هدایت مخاطبتان نیز کمک بسیاری کند.

امیدوارم که این اصول کارگشای راه شما باشد. در انتهای همین پست منتظر نظرات شما هستم.

موفق و پیروز باشید.


[۱] بحار الأنوار، ج‏۷۵، ص۱۰

[۲] خصال، ج‏۱، ص۸۸

لینک کوتاه

smahdi.info/25381

ابوطالب خانی
ابوطالب خانی

شیعه ویترین و نماد اهل بیت (علیهم السلام) است، پس سعی کنیم نماد خوبی برای امام زمانمان باشیم.

درباره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین مقالات