اولین بار با 50% تخفیف از ما خرید کن!! کد تخفیف: smahdi313

عیون أخبار الرضا – السَّخِیُّ قَرِیبٌ مِنَ اللَّهِ + ترجمه فارسی

قائل: امام رضا (علیه السلام)

سلسله سند: حَدَّثَنَا مُحَمَّدُ بْنُ جَعْفَرِ بْنِ مَسْرُورٍ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُ قَالَ حَدَّثَنِي الْحُسَيْنُ بْنُ مُحَمَّدِ بْنِ عَامِرٍ عَنْ مُعَلَّى بْنِ مُحَمَّدٍ الْبَصْرِيِّ عَنِ الْحَسَنِ بْنِ عَلِيٍّ الْوَشَّاء

متن عربی:

السَّخِیُّ قَرِیبٌ مِنَ اللَّهِ قَرِیبٌ مِنَ الْجَنَّهِ قَرِیبٌ مِنَ النَّاسِ بَعِیدٌ مِنَ النَّارِ وَ الْبَخِیلُ بَعِیدٌ مِنَ الْجَنَّهِ بَعِیدٌ مِنَ النَّاسِ قَرِیبٌ مِنَ النَّار.

ترجمه فارسی:

شخص با سخاوت‏ به خدا نزديک است، به بهشت نزديک است، به مردم نزديک است، و از آتش دور؛ و شخص بخيل از بهشت دور است و از مردم نيز دور و به آتش نزديک است.

منبع: عيون أخبار الرضا، ج‏2، ص12

شناسه حدیث: 27875

شبهه ای ممکن است در رابطه با این روایت پیش آید، این است که سخاوت، اخلاقی واجب از سوی شارع نیست تا با نداشتن آن سزاوار آتش جهنم باشیم، بلکه امری اخلاقی و نیک است.

پاسخی که در این رابطی باید داد، اینچنین است که روایت نیز انسان بخیل را جهنمی خطاب نکرده است، بلکه ان را نزدیک و قریب به جهنم خوانده است و شاید دلیل آن این باشد که اخلاق سخاوت موجب ازدیاد ثواب و پاداش است و همچنین زمینه ساز برای بسیاری از امور مستحب و نیک دیگری است که با در نظر گرفتن آن، انسان سخی به بهشت نزدیک تر می شود و انسان بخیل با توجه به نداشتن آن احتمال ورود به جهنمش به دلیل گناهان دیگرش بیشتر است.

امام رضا (علیه السلام): السَّخِيُ‏ قَرِيبٌ‏ مِنَ‏ اللَّهِ‏ قَرِيبٌ مِنَ الْجَنَّةِ قَرِيبٌ مِنَ النَّاس‏. (الکافی، ج4، ص40)

ابوطالب خانی
ابوطالب خانی

شیعه ویترین و نماد اهل بیت (علیهم السلام) است، پس سعی کنیم نماد خوبی برای امام زمانمان باشیم.

درباره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.