اولین بار با 50% تخفیف از ما خرید کن!! کد تخفیف: smahdi313

خصال – لَمْ أُبَالِ مَا عَمِلَ فَإِنَّهُ غَیْرُ مَقْبُولٍ + ترجمه فارسی

قائل: امام صادق (علیه السلام)

سلسله سند: حَدَّثَنَا أَبِي رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُ قَالَ حَدَّثَنَا سَعْدُ بْنُ عَبْدِ اللَّهِ عَنْ أَحْمَدَ بْنِ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ الْبَرْقِيِّ عَنْ أَبِيهِ عَنْ صَفْوَانَ بْنِ يَحْيَى عَنْ عَبْدِ الرَّحْمَنِ بْنِ الْحَجَّاج‏

متن عربی:

قَالَ إِبْلِیسُ لَعْنَهُ اللَّهِ عَلَیْهِ لِجُنُودِهِ إِذَا اسْتَمْکَنْتُ مِنِ ابْنِ آدَمَ فِی ثَلَاثٍ لَمْ أُبَالِ مَا عَمِلَ فَإِنَّهُ غَیْرُ مَقْبُولٍ مِنْهُ إِذَا اسْتَکْثَرَ عَمَلَهُ وَ نَسِیَ ذَنْبَهُ وَ دَخَلَهُ الْعُجْبُ.

ترجمه فارسی:

شيطان لعين به لشگر خود گفت: من اگر در سه مورد بر آدمی زاد دست يابم، پس به هیچ عملى كه انجام دهد اهمیت نمی دهم (چراکه میدانم) پس همانا عملش پذيرفته نيست: هنگامى كه عمل خود را زياد پندارد و گناه خود را فراموش كند و خودپسندى در او راه يابد.

منبع: الخصال، ج‏1، ص112

شناسه حدیث: 27888

تفاوت تکبر و عجب:

تکبر و عجب شاید در نگاه اولیه به یک معنا باشد، اما در واقع دارای تفاوت هستند. هر دو در بزرگ بینی مشترک هستند، اما متکبر، خود را از دیگران بزرگ تر می بیند ولی در صفت عجب، پای دیگران در میان نیست؛ یعنی انسانی که عجب دارد، خود را از دیگران بزرگتر نمی داند بلکه از خود راضی است و به خود می بالد و خودش را فریب می دهد.

خودخواهی و علاقة زیاد به خود باعث می‏ شود که وقتی انسان در خود کمالی دید، حالت خودپسندی و سروری به او دست دهد که به آن حالت عُجب می‏ گویند، وقتی در اثر همین خودپسندی و حُبّ نفس، دیگران را فاقد آن کمال گمان کند، حالت دیگری به او دست می‏ دهد که به آن کِبر می‏ گویند. تمام اینها در باطن است؛ ولی اثر آن در ظاهر‏ فرد و عمل و گفتار او، همان تکبّر است.

ابوطالب خانی
ابوطالب خانی

شیعه ویترین و نماد اهل بیت (علیهم السلام) است، پس سعی کنیم نماد خوبی برای امام زمانمان باشیم.

درباره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.