اولین بار با 50% تخفیف از ما خرید کن!! کد تخفیف: smahdi313

معانی الأخبار – اللَّهُمَّ ارْحَمْ خُلَفَائِی + ترجمه فارسی

قائل: پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله)

متن عربی:

اللَّهُمَّ ارْحَمْ خُلَفَائِی اللَّهُمَّ ارْحَمْ خُلَفَائِی اللَّهُمَّ ارْحَمْ خُلَفَائِی قِیلَ لَهُ یَا رَسُولَ اللَّهِ وَ مَنْ خُلَفَاؤُکَ قَالَ الَّذِینَ یَأْتُونَ مِنْ بَعْدِی یَرْوُونَ حَدِیثِی وَ سُنَّتِی.

ترجمه فارسی:

(سه بار فرمودند:) پروردگارا جانشينان مرا مشمول رحمتت فرما. به آن حضرت عرض شد: جانشينان شما چه كسانى‏اند؟ فرمود: آنان كه بعد از من مى‏آيند و حديث (کلام) و سنّت (رفتار و منش) مرا روايت مى‏نمايند.

منبع: معانی الأخبار، ص375

شناسه حدیث: 27898

معنای حدیث:

در لغت الحدث کون الشیء لم یکن، يقال حدث أمر بعد أن لم يكن[1] و به معنای هر چیز تازه ای است که قبلا نبوده. به سخن هم حدیث می گویند بدین دلیل که حادث می شود و قبلا نبوده است.

اما در اصطلاح و از نظر شیعه حدیث کلامی است که قول و فعل و تقریر معصوم را حکایت می کند.[2] از نظر اهل تسنن نیز حدیث قول، فعل و تقریرِ پیامبر، صحابی و یا تابعی را شامل می شود.[3]

معنای سنت:

در لغت به معنای جریان الشیء و اطراده فی سهولة[4] و شیوع پیدا کردن است. و سیره نیز گفته می شود چرا که جریان پیدا کرده است.

اما در اصطلاح سنت مترادف حدیث بوده و گاهی نیز مترادف با مستحب و در مقابل واجب قرار می گیرد که در علوم حدیث به معنای اول است.

 

 

[1] التحقيق في كلمات القرآن الكريم، ج‏2، ص176

[2] تنقیح المقال، ج3، ص25: ان الحدیث فی الإصطلاح هو ما يحكى قول المعصوم او فعله او تقريره.

[3] تدریب الراوی، ج1، ص29: الْحَدِيثُ أَعَمُّ مِنْ أَنْ يَكُونَ قَوْلَ النَّبِيِّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ وَالصَّحَابِيِّ وَالتَّابِعِيِّ وَفِعْلَهُمْ وَتَقْرِيرَهُمْ.

[4] التحقيق في كلمات القرآن الكريم، ج‏5، ص236

پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله): اللَّهُمَّ ارْحَمْ خُلَفَائِي ثَلَاثَ مَرَّاتٍ قِيلَ لَهُ‏ وَ مَنْ خُلَفَاؤُكَ قَالَ الَّذِينَ يَأْتُونَ مِنْ بَعْدِي وَ يَرْوُونَ أَحَادِيثِي وَ سُنَّتِي فَيُعَلِّمُونَهَا النَّاسَ مِنْ بَعْدِي. (عیون أخبار الرضا، ج2، ص37)

پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله):اللَّهُمَّ ارْحَمْ خُلَفَائِي ثَلَاثاً قِيلَ يَا رَسُولَ اللَّهِ وَ مَنْ‏ خُلَفَاؤُكَ قَالَ الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ حَدِيثِي وَ سُنَّتِي ثُمَّ يُعَلِّمُونَهَا أُمَّتِي. (أمالی صدوق، ص180)

 

ابوطالب خانی
ابوطالب خانی

شیعه ویترین و نماد اهل بیت (علیهم السلام) است، پس سعی کنیم نماد خوبی برای امام زمانمان باشیم.

درباره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.