اولین بار با 50% تخفیف از ما خرید کن!! کد تخفیف: smahdi313

صفحه ویژه معرفی حجت ابن الحسن العسکری

امام زمانتان را بشناسید

دوازدهمین پیشوای ما شیعیان حجت ابن الحسن العسکری (علیه السلام) است که در کودکی به امامت رسیده و تا به حال زنده بوده، و از چشمان غایب است.

ما شیعیان بر این باوریم که ایشان هنگامی که جهان پر از ظلم و بی داد گردد، وی ظهور کرده و بر علیه این ظلم قیام می کند و جهان را پر از عدل و داد می کند.

لطفا تا انتهای این صفحه با ما همراه باشید تا مختصرا ایشان را به شما سرباز امام زمان معرفی نماییم.

معرفی امام زمان
advanced divider
معرفی امام زمان
معرفی امام زمان
شناسنامه حضرت مهدی موعود
مهدی موعود کیست؟

شناسنامه حضرت مهدی موعود

advanced divider
معرفی امام زمان
غیبت امام زمان
چگونگی غیبت ایشان

غیبت امام زمان

شیعه بر این باور است که مهدی موعود، از چشمان ما غائب است و دیده نمی شود. ایشان دارای دو غیبت صغری و کبری است که در این بخش به غیبت ایشان می پردازیم.

advanced divider
غیبت صغری
کلیک کنید
غیبت کبری
کلیک کنید

امام در این مدت که از سال ۲۶۰ه.ق شروع شد، از چشمان ما غائب گردید، اما نائبانی برای ارتباط با خویش در مابین مردم قرار داد که سخن و خواسته ایشان را انتقال دهند، و حتی گاهاً برخی از افراد نیز قابلیت مشاهده ایشان را داشتند.

در این مدت امام، چهار نائب: عثمان ابن سعید عمری، محمد ابن عثمان، حسین ابن روح نوبختی و علی ابن محمد سمری را به نیابت از خود قرار داده بود که بعد از وفات هر یک، امام دیگری را انتخاب می نمود و در آموزه های دینی، اصطلاحا به این افراد، نواب خاص گفته می شود.

این افراد در نبود امام وظیفه داشتند به به امور مردم رسیدگی کرده، اموال مربوط به حضرت را مدیریت کرده، به سؤالات فقهی و اعتقادی ایشان پاسخ داده و افرادی که به دروغ به جای حضرت نشسته بودند را تکذیب کنند؛ و در عین حال باید نام و مکان حضرت را از نااهلان و حکومتیان پنهان می داشتند.

بعد از غیبت صغری و وفات نائب چهارم، یعنی در سال ۳۲۹ ه.ق، امام نائب پنجمی قرار نداده و غیبت اصلی یعنی غیبت کبری ایشان شروع گشت.

در این مدت امام ظاهرا با هیچیک از شیعیان در ارتباط نیست، و وظیفه ما شیعیان در برابر سؤالات شرعی و اعتقادی، مراجعه به نواب عام ایشان، یعنی راویان و گویندگان کلام اهل بیت و به تعبیر خود ایشان، وظیفه ما مراجعه به رواه حدیث ایشان است.

معرفی امام زمان
advanced divider
معرفی امام زمان

تصور مردم از حضرت حجت، یک فرد نامرئی و پنهان، در مکانی دست نیافتنی است! در حالی که این تصوری بی پایه است و دقیقا بر خلاف این عقیده، حضرت حجت در بین ما مردم زندگی می کند و در مجامع ما رفت و آمد دارد و در روایات ما مذکور است که ایشان در موسم حج با مردم همراه است و بنابراین اعتقاداتی همانند جزیره سبز (که می گویند امام آنجاست) و… باطل است.

معرفی امام زمان
مهدی صاحب الزمان کجاست؟
مکان زندگی امام زمان

مهدی صاحب الزمان کجاست؟

advanced divider
معرفی امام زمان
چرا امام زمان غائب است؟
علت غیبت مهدی موعود

چرا امام زمان غائب است؟

سؤال دیگری که در اینجا مطرح می شود این است، که اصلا چرا حضرت حجت غائب شده است و از انظار ما پنهان است؟

در پاسخ به این سؤال با گفته شود که اولاً تا زمان حضرت، معارف مورد نیاز زندگی اسلامی و شیعی بیان شد و نیاز بود تا مردم بدون امام و با در دست داشتن معارف آزمایش شودن که آیا هدایت خود را حفظ می کنند، و یا به بیراهه کشیده می شوند؟ و آیا انتظار مهدی موعود را تحمل می کنند و برای آن دعا می کنند و یا ظهور او را انکار و تکذیب می کنند؟ و در برخی از روایات نیز، علت غیبت امام، آزمایش مردم دانسته شده است.

ثانیاً امام غایب شد تا خود مردم به این نیاز برسند که نیازی به یک منجی است و احتیاج خود را به حضرت حجت احساس کنند و ایشان را همانطور که لازمه زندگی است، لازمه زندگی بدانند و ظهور او را قلباً از خداوند بخواهند.

ثالثاً حکومت جور در آن زمان قدرت گرفته بود و جان امام در خطر بود و لازم بود تا جان امام آسیبی نبیند و به همین خاطر از چشمان ما غائب گشت.

معرفی امام زمان
advanced divider
معرفی امام زمان

اما سؤال اینجاست که امامی که با مأمومین خود در ارتباط نیست و با شیعیان ملاقات نمی کند و شیعیان نیز ایشان را نمی بینند، چه ثمری دارد؟

برای مطالعه پاسخ، بر روی عناوین ذیل کلیک کنید.

اولاً امام با ما در ارتباط است.

در پاسخ به این سؤال باید گفت که اولاً امام ما را می بیند و همانطور که گفته شد با ما در ارتباط است، اما این ما هستیم که به خواست خداوند، از ایشان دوریم و قابلیت مشاهده و ملاقات با ایشان را نداریم.

همانطور که در برخی حکایت ها شنیده اید، امام زمان بارها در غیبت کبری حضوراً به فریاد درماندگان رسیده و ایشان را به صورت ناشناس ملاقات کرده است.

ثانیاً امام خورشید پشت ابر است.

ثانیاً همانطور که در روایات دینی آمده است، غیبت حضرت حجت، همانند پنهان بودن خورشید در میان ابر هاست که دیده نمی شود، اما فایده و نور خود را به انسان و موجودات زنده می رساند. و شاید این روایات، تأیید دلیل اول باشد که امام، به صورت ناشناس و همانند خورشید پشت ابر، دستگیر درماندگان می شود.

ثالثاً وجود جهان به امام وابسته است.

ثالثاً در آموزه های دینی ما، وجود جهان به امام وابسته است و در صورتی که امام در جهان نباشد، جهان از هم متلاشی و نابود می گردد. یعنی از ابتدای خلقت تا به حال، زمین خالی از حجت خداوند (پیامبر یا امام) نبوده و نخواهد بود و این لازمه وجود و سلامت جهان است.

رابعاً وجود امام برای نگهداری معارف ناب لازم است.

رابعاً با گذشت زمان، معارف الهی دچار انحراف می شود و برخی از بین می رود و وجود فردی که این معارف را بدون کم و کاست در درون خود نگهداری کند واجب و ضروری است و شاهد این دلیل، روایاتی است که بیان می دارد که امام زمان در زمان ظهور، میراث گرانبهای معارف همانند مصحف فاطمه، قرآنی که توسط امیرالمؤمنین (علیه السلام) جمع آوری شد و… را با خود می آورد.

خامساً امام وظایف دیگری هم دارد.

خامساً وظیفه امام منحصر در ملاقات با مردم و رفع مشکلات ایشان نیست و در پنهان هم دارای وظایفی است که نمونه آن، بررسی نامه اعمال در روز های جمعه است.

فارغ از اینکه وجود امام زمان، امیدی برای تمام نا امیدان است و همانند پرچمی که برافراشته بودن آن در لشکر موجب انگیزه سربازان است، این یاد نیز موجب افزایش انگیزه و امید به برپایی حکومت عدل و مشاهده ارباب و صاحب است.

معرفی امام زمان
وجود امام ناپیدا، چه فایده ای دارد؟
فایده امام غائب

وجود امام ناپیدا، چه فایده ای دارد؟

advanced divider
معرفی امام زمان
هر چه میخواهد دل تنگت بگو
چه پیامی برای صاحبتان دارید؟

هر چه میخواهد دل تنگت بگو

آیا سخنی با امامتان دارید؟؟

خواسته و دل نوشته خود را با امام زمانتان در میان گذارید و برای ما ارسال کنید.

نمی خواهید عهدی با امام زمانتان ببندید؟؟

با صاحبتان عهدی ببندید، روزی یک صفحه قرآن، روزی ۱۰ تومان صدقه، خواندن روزی ۵ حدیث، مطالعه روزی ۲ صفحه برای امام زمان و یا هر چیزی که قلب امام زمانتان را خوشحال می کند…

advanced divider
معرفی امام زمان
بپرسید
سامانه پاسخگویی به شبهات سرباز مهدی

سؤالی دارید؟

در صورتی که سؤال و یا پرسشی دارید، می توانید با استفاده از سامانه پاسخگویی به شبهات سرباز مهدی، شبهه خود را برای ما ارسال کنید و پاسخ بگیرید.

طراحی و پشتیبانی توسط پایگاه فرهنگی مجازی سرباز مهدی و ابوطالب خانی